Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Den, kdy se mlčelo
20. květen 2022

Žáci devátých ročníků se v tomto týdnu účastnili zážitkového workshopu neziskové organizace Post Bellum s názvem Den, kdy se mlčelo. Jedná se o projekt, který kombinuje moderní výuku dějin 20. století s osobnostní sociální výchovou.

Během jednoho dne tak prožili atmosféru v menší české vesnici v období vyvlastňování v padesátých letech 20. století.

Žáci se díky workshopu netradiční interaktivní formou seznámili s historickými reáliemi i problémy či dilematy, které byly v té době každodenní součástí obyčejných životů.

Deváťáci se přenesli do jedné jihočeské vesnice a postupně se seznámili s procesy znárodňování a kolektivizace venkova po únoru 1948. Třída vždy byla rozdělena do skupin – rodin, všichni se navzájem představili a ujasnili si, jaké vztahy mezi nimi ve vsi panují.

S lektory se pak v průběhu dne snažili odpovědět na otázku, zda je v pořádku se snažit odstraňovat nespravedlnost pomocí toho, že dříve privilegované menšině sebereme základní práva, majetek, svobodu, příp. život.

Celodenní workshop byl plný mnoha zážitků a zajímavých komunikačních situací. Deváťákům rozšířil obzory. A co je důležité – bavil je.