Den, kdy se mlčelo
20. květen 2022

Žáci devátých ročníků se v tomto týdnu účastnili zážitkového workshopu neziskové organizace Post Bellum s názvem Den, kdy se mlčelo. Jedná se o projekt, který kombinuje moderní výuku dějin 20. století s osobnostní sociální výchovou.

Během jednoho dne tak prožili atmosféru v menší české vesnici v období vyvlastňování v padesátých letech 20. století.

Žáci se díky workshopu netradiční interaktivní formou seznámili s historickými reáliemi i problémy či dilematy, které byly v té době každodenní součástí obyčejných životů.

Deváťáci se přenesli do jedné jihočeské vesnice a postupně se seznámili s procesy znárodňování a kolektivizace venkova po únoru 1948. Třída vždy byla rozdělena do skupin – rodin, všichni se navzájem představili a ujasnili si, jaké vztahy mezi nimi ve vsi panují.

S lektory se pak v průběhu dne snažili odpovědět na otázku, zda je v pořádku se snažit odstraňovat nespravedlnost pomocí toho, že dříve privilegované menšině sebereme základní práva, majetek, svobodu, příp. život.

Celodenní workshop byl plný mnoha zážitků a zajímavých komunikačních situací. Deváťákům rozšířil obzory. A co je důležité – bavil je.