Deváťáci vyrazili na Hvězdárnu Valašské Meziříčí
27. červen 2022

Ve čtvrtek 23. června 2022 vyrazili žáci všech tří devátých tříd na Hvězdárnu Valašského Meziříčí. Zde si rozšířili obzory na téma: Sluneční soustava. Seznámili se s nejnovějšími informacemi o ní a prohlédli si fotografie planet i dalších objektů. Pomocí kosmických sond nahlédli do zákulisí výzkumu Sluneční soustavy. Nedílnou součástí exkurze bylo seznámení s novými poznatky o planetách a dalších objektech. Deváťáci poté nahlédli i za hranice naší planetární soustavy.

Druhá část návštěvy patřila prohlídce prostor hvězdárny. Žáky během ní zaujal např. model telekomunikační družice Iridium, který je umístěný ve vstupní hale a který je názornou pomůckou na „pohled do nekonečna“. Obdivovali také model místního poledníku nebo panel, který představuje tzv. analemu – diagram, který znázorňuje různé výšky Slunce nad obzorem během roku a který popisuje fakt, že ne vždy je Slunce nejvýše nad obzorem přesně v poledne.

Deváťáci si se dozvěděli mnoho nového a svou poslední exkurzi na základní škole si užili.

Mgr. Petra Mrovcová