Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Využití metody CLIL napříč školními předměty
10. únor 2023

Metoda CLIL (CLIL = Content and Language Integrated Learning) je forma výuky, během níž dochází k propojení výuky cizího jazyka s výukou odborného předmětu. Používá-li učitel například metodu CLIL v hodině zeměpisu, může být jedním cílem naučit žáky pracovat s mapou světa (obsahový cíl) a druhým (jazykovým) cílem může být například současné procvičení stupňování přídavných jmen a jednoduchých otázek typu: „Jaká je nejvyšší hora světa?“ / „What is the highest mountain in the world?“; „Je Mont Blanc vyšší než Kilimandžáro?“/ „Is Mont Blanc higher than Kilimanjaro?“ atd.

Pedagogové na ZŠ Křižná mají s metodou CLIL bohaté zkušenosti a aplikují ji napříč předměty.

Výuka je pak spojena s prosazováním komunikativních metod a nenásilnou formou integruje dva i více školních předmětů. Zároveň podporuje mezipředmětové vztahy, projektové vyučování a nové formy práce.

Podle našich zkušeností žáci pracují ve tvořivé atmosféře a spolu s učitelem se stávají jednou pracovní skupinou a týmovými spoluhráči.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Miroslava Solanská