Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Od Gutenberga k ebookům
30. březen 2023

Žáci 7. C opět vyrazili do valašskomeziříčské knihovny. Tentokrát si pro ně paní knihovnice připravila přednášku na téma Od Gutenberga k ebookům.

Během dvou hodin se sedmáci dozvěděli informace o historii písma, knih a knihoven. Beseda byla rozdělena na teoretickou a praktickou část, obě se nenásilně prolínaly. V první části si sedmáci zopakovali, co ví o vzniku a vývoji písma, rozpoznávali hieroglyfy, čínské obrázkové písmo, klínové písmo či hlaholici. Následovala část o dřevorytech, předchůdcích knih a také o vynálezu knihtisku a prvních knihách jako takových. Během debaty si žáci odpověděli na otázku, co vlastně knihtisk pro lidstvo znamenal a o jak revoluční vynález se jednalo.

Po informacích o vývoji knihoven a možnostech půjčování papírových knih a ebooků, přišla na řadu ryze praktická část. Třída byla rozdělena do skupin, každá skupina plnila zadané úkoly. Žáci zapisovali své jméno v hieroglyfech, vyzkoušeli si napsat čínský znak pro slovo „velký“, psali pomocí brka a inkoustu nebo tiskli jméno vynálezce knihtisku.

Podle reakcí se program žákům líbil, zvlášť praktické ukázky je hodně bavily.

Mgr. Petra Mrovcová