Protidrogový vlak
27. duben 2023

Ve středu 19. dubna se žáci 7.B a vybraní žáci ze 7.A zúčastnili preventivní protidrogové akce – navštívili protidrogový vlak, který zavítal už poněkolikáté do našeho města. V dopoledních hodinách probíhal program pro školy, odpoledne se programu mohla zúčastnit i veřejnost.

Naši žáci byli rozděleni na dvě skupiny, protože prostory vagónů byly omezené. O to více se mohli žáci soustředit na poutavé vyprávění našeho průvodce, který je provedl nejen vlakem, ale zároveň skutečným příběhem chlapce, který podlehl své závislosti na drogách v pouhých 21 letech.

V každém vagónu mohli žáci vidět videoprojekci, která je provázela příběhem mladého muže od jeho začátku, kdy se poprvé setkal s drogou, až po jeho smutný konec. Žáci mohli vnímat, jak se jeho osobnost pod vlivem drog proměňovala, jak pod vlivem drog a alkoholu porušoval zákony, ohrožoval své okolí, jak trpěly rodiny hlavních aktérů.

Žáky velmi zaujal nejen příběh hlavního hrdiny, ale také výtvarné zpracování prostoru vlaku – reálná prostředí baru, policejní stanice, vězení a „feťáckého doupěte“. Součástí expozice byl i drogový kufřík, který využívají policisté při preventivních protidrogových akcích. Náš průvodce seznámil také žáky s legálními i ilegálními drogami a jinými závislostmi.

Velké poděkování patří školní preventistce paní Mgr. Janě Bernátkové, která i přes velký zájem škol celou akci pro žáky zajistila.

Mgr. Martina Kunetková