Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Deváťáci z Křižné si užili výlet po celé Olomouci
17. květen 2023

V pátek 28. dubna jsme se se spolužáky z 9.C ze Základní školy Křižná sešli před 7. hodinou ranní sešli na vlakovém nádraží ve Valašském Meziříčí. Důvodem byla exkurze do Olomouce, která byla nachystána a připravena třemi žákyněmi naší třídy, a to pod vedením zeměpisáře, pana učitele Jana Bařáka. Navazovala na dřívější cestu do Nového Jičína a Frenštátu pod Radhoštěm.

Cesta do Olomouce uplynula příjemně a rychle.

Po příjezdu do hanácké metropole jsme kráčeli směrem do parku a přes náměstí k Botanické zahradě. Spolužačka Beata Paulová nám řekla zajímavosti o olomouckých stavbách a významných památkách na náměstí. Prošli jsme se po náměstí, udělali pár fotek a vyrazili na další naplánovaný bod naší trasy, na Výstaviště Flora Olomouc. Po cestě jsme prošli parkem s názvem Smetanovy sady. Bylo tam nádherně, krásná zeleň, kytky a ptáci.

Na Výstavišti Flora se nabízely čtyři druhy skleníků: palmový, tropický, subtropický a kaktusový. Tolik druhů stromů, keřů a květin jsem neviděl snad nikde, proto jsme si expozici procházeli pomalu a v klidu. Návštěvu skleníků jsme zakončili společnou fotografií.

Dalším zastavením byl kostel sv. Mořice. Součástí národní kulturní památky z 13. století je také jižní věž s rozhlednou. Vyšplhali jsme na vrchol věže, kde jsme se kochali výhledem na celou Olomouc. Viděli jsme stadion, památky na náměstí, Svatý kopeček. Po hezké podívané na Olomouc a okolí jsme se vydali do obchodního centra Šantovka, kde jsme si zašli na velmi dobrý oběd. Naší trasu a zastávky jsme zaznamenávali pomocí GPS.

Po jídle jsme už vyrazili na nástupiště. Čekání na vlak bylo to nejhorší čekání na světě, vlak měl více než půl hodiny zpoždění. I tak se ale výlet všem líbil.

Jiří Němec, žák 9. C