Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Podle Komenského mapy došli k synagoze
30. září 2024

Dobrodružství a cesta za poznáním vedly třídu 8. B Základní školy Křižná až k propasti a hranické synagoze. Pomohla jim při tom legendární Komenského mapa Moravy. Exkurze byla zážitkovou tandemovou výukou literatury a zeměpisu s přesahem k historickým souvislostem. Na žáky čekala práce s mapou v terénu i přednáška o historii židovské komunity v Hranicích na Moravě.

Už Komenský zřejmě kdysi tušil, že hranická propast je výjimečný geologický útvar, proto ji zakreslil na jednu z nejmodernějších map své doby. „Zajímal nás Komenský jako všestranná osobnost, on posouval vědění dopředu mílovými kroky, a tak nás inspiruje dodnes. Právě hledání v jeho mapě nám pomohlo dostat se hlouběji do historie. Oba světy se nám pak spojily v hranické synagoze, kde byla Komenskému věnována výstava. Jeho osud exulanta v mnohém připomíná pronásledování náboženských menšin, právě o té židovské jsme se dozvěděli více přímo v synagoze díky zasvěcenému výkladu průvodkyně,“ uvedl vedoucí exkurze Aleš Linduška, učitel českého jazyka.

Společně s kolegou tak připravili zajímavé projektové vyučování zakončené příjemnou pěší návštěvou lázeňského města Teplice nad Bečvou. „Žáci měli s pomocí starodávné mapy dohledat v barokní čeština napsané názvy měst. Dozvěděli se mnohé o tom, jak byla mapa prospěšná. Mohla dokonce posloužit i nepřátelům Habsburků, jejichž porážku si přál sám Komenský, neboť porušili náboženské svobody a našeho velikána tak připravili o vlast,“ připomněl Jan Bařák, učitel zeměpisu.

Mgr. Aleš Linduška