První říjnový den se žáci 9.A a 9.B zúčastnili projektového dne s názvem “Krvavé valašské jaro” na Ploštině. Tento den byl plný vzdělávacích a zážitkových aktivit, které žákům přiblížily historii a kulturu Valašska.
První zastávkou bylo nově vybudované interaktivní muzeum, které bylo otevřeno teprve loni. Žáci zde měli možnost seznámit se s různými aspekty života na Valašsku a partyzánským odbojem prostřednictvím moderních technologií a interaktivních exponátů. Muzeum nabídlo nejen vizuální, ale i hmatové a zvukové zážitky, což přispělo k lepšímu pochopení historie regionu.
Další částí programu byla prohlídka jedné chalupy, která byla po vypálení osady nově vybudovaná a která nabídla žákům výstavu dobového nábytku. Žáci si mohli prohlédnout, jak lidé na Valašsku žili v minulosti, a získat tak představu o jejich každodenním životě. V této chalupě se pak žáci přesunuli do půdního prostoru, kde byla nainstalována výstava “Minerály na Valašsku”. Tato výstava představila bohatství minerálů, které se v regionu nacházejí, a jejich význam pro místní průmysl a kulturu. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavých informací o geologii Valašska a měli možnost vidět vzácné a krásné minerály na vlastní oči.
Jedním z vrcholů dne byl lektorský program zaměřený na události 2. světové války. Tento program zahrnoval nejen přednášku a diskusi, ale také praktické aktivity, které žákům pomohly lépe pochopit složitou dobu válečných let. Žáci pracovali s historickými dokumenty, písemnými i obrazovými.
Celý den provázelo krásné počasí, které přispělo k příjemné atmosféře. Na závěr projektového dne žáci vystoupali k památníku a poté na místní rozhlednu, odkud měli nádherný výhled na okolní krajinu. Tento zážitek byl skvělým zakončením dne plného nových poznatků a zážitků. Projektový den “Krvavé valašské jaro” byl pro žáky 9.A a 9.B nejen vzdělávací, ale i velmi inspirativní. Díky pestrému programu a skvělému počasí si žáci odnesli mnoho nových poznatků a zážitků, které jim pomohou lépe pochopit historii a kulturu Valašska.
Mgr. Martina Kunetková