Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Ponožkový den
31. březen 2023

Stejně jako v loňském roce jsme si 21. března připomněli symbolicky Mezinárodní den Downova syndromu, takzvaný Ponožkový den. Na důkaz podpory nosí lidé rozdílné ponožky.

Proč se nosí každá ponožka jiná? Když se dají dvě ponožky patami k sobě, připomínají chromozom X. Právě proto se staly symbolem Světového dne Downova syndromu. Lidé s Downovým syndromem totiž mají na 21. páru chromozomů v buňkách obvykle ještě jeden chromozom navíc.

Letošní rok byl tento den navíc provázen heslem „ With Us Not For Us.“ (S námi – ne pro nás). Žáci školního parlamentu měli za úkol své kamarády s významem tohoto dne seznámit. Na konci pak vznikla série fotografií ponožkové výzvy.

Mgr. Monika Kristová Záslavová