Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Deváťáci si osvěžili mediální gramotnost
5. červen 2023

Deváťáci naposledy v tomto školním roce vyrazili do valašskomeziříčské knihovny, kde pro ně byla připravena přednáška na téma Mediální gramotnost.

Během přednášky se žáci dozvěděli spoustu zajímavých informací, které jistě použijí v běžném životě. Nechyběla všeobecně známá témata jako dezinformace, fake news či hoax. Paní knihovnice se ale také zaměřila na to, jak jde ruku v ruce mediální a emocionální gramotnost. Zmínila také provázanost s umělou inteligencí, s kterou se nyní setkáváme na internetu téměř na každém kroku.

Žáci si prohloubili znalosti v oblasti fact-checkingu, který se zabývá ověřováním informací. Dozvěděli se také, že se často setkáváme s tzv. clickbaitem, během kterého titulek nekoresponduje s obsahem článku. To si také pak prakticky vyzkoušeli na vlastní kůži.

Deváťáci popřemýšleli, jak náročné (nebo spíš nenáročné) je lidi zmanipulovat fotkou.

A v neposlední řadě došli k závěru, že nejdůležitější je vždy v životě používat zdravý rozum.

Mgr. Petra Mrovcová