Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Žáci i učitelé z Křižné si užili první Valašské hry bez hranic
2. červenec 2023

Odkaz na reportáž Regionální televize CZ: https://www.youtube.com/watch?v=h-e_R-XvugI

Grágoří vrch, Zababušený Radegast nebo Frgálov. Takové a mnohé další originální valašských vesnic vymysleli žáci Základní školy Křižná pro historicky první Valašské hry bez hranic. Sportovními a stmelovacími aktivitami pak při slunečném pondělí 26. června v areálu školy vyvrcholila akce, na jejíž přípravu se celá škola zaměřila prakticky již od ledna. Do příprav se tedy zapojilo zhruba 700 osob z řad žáků i pedagogů ZŠ Křižná. Nakonec se vše vydařilo na jedničku. Včetně počasí při červnovém soutěžení.

Pro Valašské hry bez hranic bylo vytvořeno celkem patnáct týmů, přičemž každý tým tvořila jedna třída prvního a jedna třída ze druhého stupně. Žáci těchto tříd se několikrát setkali, blíže se seznámili a společně pracovali na zadaných úkolech.

Vymysleli jak název týmu, tak i své dědiny. Fantazii se meze nekladly, jedinou podmínkou bylo propojení s Valašskem. Děti se hned u prvního úkolu opravdu snažily a výsledkem je deset originálních názvů týmů i dědin, odkud týmy pochází. Do souboje tak vyrazila například Bosorčata z Grágořího vrchu nebo Šufánci z Přípal.

Žáci dále vytvořili společné nástěnky k tématice svého týmu, které zdobily hlavní chodbu školy, přemýšleli i nad detaily k historii svého rodu, vymysleli a navrhli i vlajku, s kterou koncem června vyrazili do boje.

Nachystané disciplíny pak nebyly zaměřené pouze na rychlost, ale také na chytrost soutěžících. Družstva musela pro dosažení úspěchu zvolit i správnou taktiku. V areálu školní zahrady byla připravena jednotlivá stanoviště, na kterých všichni otestovali svou fyzickou i psychickou kondici, týmového ducha a především smysl pro humor.

Z konečného vítězství se nakonec radoval tým Radegastov, který reprezentovaly třídy 5.B a 8.A. Ještě důležitější však bylo, že akci si všichni užívali plnými doušky a shodli se, že v originálním projektu budou na Křižné pokračovat i v příštích letech.

Petra Mrovcová, Pavel Mašlaň + Organizátoři VHBH