Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Říjen měsícem kyberbezpečnosti
6. listopad 2023

Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti (ECSM) je každoroční kampaň Evropské unie věnovaná podpoře kybernetické bezpečnosti mezi občany a organizacemi EU a poskytování aktuálních informací o online bezpečnosti prostřednictvím zvyšování povědomí a sdílení osvědčených postupů. Každý rok, po celý říjen, se po celé Evropě konají stovky aktivit, včetně konferencí, workshopů, školení, webinářů, prezentací a dalších, na podporu digitální bezpečnosti a kybernetické hygieny.

Žáci na naší škole nezůstali pozadu. Hned 5. října proběhly dvě přednášky k sociálním sítím od e-bezpečí pro 8. ročníky.

V předmětu informatika se věnujeme této problematice průběžně po celý rok podle potřeb žáků. Nyní žáci s učiteli vytváří lapbooky i plakáty k tématům (např. digitální stopa, fake news, falešné profily, kyberšikana, sharing, physing,…). Ty nejlepší využijeme k edukaci nižších ročníků. Budou se tak setkávat starší žáci s mladšími a navzájem se učit.

Vytvořili jsme i nástěnku (viz. obrázek), kde naleznou kolemjdoucí mnoho informací. Mladší žáci měli možnost vyplnit křížovku k tématu. Mnoho úspěšných řešitelů získalo sladkou odměnu.

Žákům třetích ročníků byla představena hra Interland – svět laskavosti, kde si vyzkoušeli, jakou sílu má laskavost a pozitivní přístup. Do podvědomí se jim dostalo, že se mohou stát zastánci a vše lze komentovat slušně. Hru si mohli vyzkoušet na počítačích a byla doplněna interaktivní přednáškou.

Na konci měsíce byli osmáci a deváťáci na filmu „Anna is missing“, který se tématu kybernetické bezpečnosti velmi blízce dotýká. S žáky byl film rozebrán a byli jsme mile překvapeni, že mají chápavý názor k dané problematice.

Dali jsme si za cíl, že budeme nadále pokračovat a tomuto tématu se věnovat.

Vyučující informatiky