Náročným výšlapem poznali osud Jana Karafiáta a národní kulturní památku
20. listopad 2023

O historii evangelíků na Valašsku a Janu Krafiátovi se dozvěděli mnoho zajímavého žáci 7. B, kteří podnikli ve čtvrtek 16. 11. pěšky výšlap na Velkou Lhotu až k dřevěnému kostelu (národní kulturní památce), kde ještě v 19. století působil proslulý autor Broučků.

„Vystoupali jsme rozbahněný kopec a když jsme ho vylezli, tak pár lidí bylo trochu špinavých od bláta. Následně tam byla louka, kterou jsme bez problémů přešli, vedle stála socha (boží muka), u které jsme se vyfotili (viz obrázek).

Pak jsme sešli do Velké Lhoty a opatrně zvládli prudký kopec dolů. Tam jsme si zašli do Hospody v Obecním domě. Tam si někdo objednal pouze pití, ale někdo si koupil i něco k jídlu. Byli jsme tam asi půl hodiny. Poté jsme vyrazili k evangelickému kostelu, kde nám pan farář popovídal o historii kostela, Velké Lhoty a Janu Karafiátovi,“ uvedl za 7. B žák Tomáš Vaculín.

Náročný výšlap, který sedmákům připomněl těžký život Valachů i s jejich potlačovanou evangelickou vírou, třída zakončila zpáteční jízdou autobusem s nádhernými výhledy na Hostýnské a Veřovické vrchy. „Počasí na cestu nám přálo, i když místy bylo mokro. Myslím si, že každému se výlet líbil,“ dodal spokojeně Tomáš Vaculín.

Mgr. Aleš Linduška a Tomáš Vaculín