Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Post Bellum: Do Prahy se vydal náš tým za příběhem pronásledované rodiny Křižanů
28. listopad 2023

Setkáním s dcerou Jiřího Křižana pokračoval úspěšně pro tým ZŠ Křižná projekt Post Bellum – Přiběhy naších sousedů. Za Rebekou (Křižanovou) Bartůňkovou jsme se společně vydali do Prahy do České televize, kde dcera slavného scénaristy pracuje. Náš tým s ní nahrál rozhovor o minulosti rodiny a dozvěděl se, jakým způsobem tvrdá perzekuce za komunistického režimu dopadla také na ni osobně.

„Seznámili jsme se nejprve s osudy dědečka a otce Rebeky Bartůňkové. Ty autobiograficky pospal již zesnulý Jiří Křižan ve filmu Tichá bolest, kde je také zachyceno rodinné trauma, poprava dědečka v komunisty řízeném politickém procesu. Po neúspěšném pokusu o emigraci byl obviněn a rodině nepomohla ani žádost o milost, tehdejší komunistický prezident Klement Gottwald podepsal trest smrti. Jiří Křižan tak přišel o otce a vychovával ho dědeček,“ upřesnil vedoucí týmu, učitel Aleš Linduška. Rozhovor si připravily zástupkyně týmu samy i s otázkami. „Dozvěděly jsme se mnoho o tom, jak paní Rebeka prožívala odsouzení rodiny, o kterém se dozvěděla pravdu až ve svých patnácti letech, sama se pak zapojila jako vysokoškolačka do sametové revoluce v roce 1989, aby pomohla stejně jako její otec zločinný komunistický režim svrhnout. „Byla to pro nás velká zkušenost, poprvé jsme se dostaly do studia České televize, které nám paní Rebeka ukázala, její povídání bylo poučné a pomůže nám v naší finální reportáži pro pořad Příběhy našich sousedů (Post Bellum), kterou máme za úkol natočit v Českém rozhlase Zlín,“ prozradila za tým Markéta Pospíšilová.

Mgr. Aleš Linduška