Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Mezinárodní vědomostní soutěž Lidice pro 21. století
13. únor 2024

Zájemci o historii z řad žáků naší školy se zapojili do prestižní mezinárodní soutěže “Lidice pro 21. století”, která nese v sobě hluboký význam a otevírá dveře k pochopení novodobé historie. Co tato soutěž přináší a proč je tak důležitá?

Soutěž “Lidice pro 21. století” je pojmenována po obci Lidice, která byla během druhé světové války zničena nacisty jako odplata za atentát na Reinharda Heydricha. Tato tragická událost symbolizuje nejen utrpení, ale také odvahu a odhodlání lidí bojovat za svobodu a lidská práva.

Má za cíl rozšířit znalosti žáků o událostech spojených s druhou světovou válkou a následnými historickými událostmi, podpořit zájem o novodobou historii, vytvořit prostor pro diskuzi a reflexi, inspirativně vést žáky k literární tvorbě a kritickému myšlení.

Probíhá od ledna do května a skládá se ze dvou částí. Vědomostní test, který pokrývá různé aspekty novodobé historie, je pro ně příležitostí prohloubit své znalosti a objevit nové souvislosti. Druhou částí je literární práce žáků na zadané téma. Tato část soutěže je kreativní a umožňuje žákům vyjádřit své myšlenky a pocity.

V květnu 2024 budou vyhodnoceny výsledky soutěže a nejlepší účastníci budou oceněni skleněnou plastikou a věcnými dary od partnerů soutěže. Vítěz školní kategorie získá odměnu v podobě hrazené autobusové dopravy na slavnostní vyhlášení vítězů soutěže a publikace.

Soutěž “Lidice pro 21. století” je nejen o soutěžení, ale také o poznávání, sdílení a uctívání památky obce Lidice. Je to příležitost, jak se stát součástí historie a přispět k uchování paměti o událostech, které nesmíme zapomenout.

Mgr. Martina Kunetková