Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Literární soutěž PŘICHÁZEJÍ Z-AI-MAVÉ ČASY
28. únor 2024

V únoru tohoto roku se žáci 8. ročníku zapojili do literární soutěže “Přicházejí z-AI-mavé časy”, kterou společně vyhlásila Městská knihovna v Praze a Ústav formální a aplikované lingvistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Tato soutěž přináší nový rozměr psaní povídek, kdy žáci využívají různé aplikace umělé inteligence k tvorbě literárních děl v zadaných žánrech – horor, fantasy nebo sci-fi.

Žáci pracují s umělou inteligencí (AI) tak, že zadávají své požadavky Coopilotovi AI, který jim pomáhá vytvářet povídky. Mohou specifikovat rozsah, klíčová slova, jazykové prostředky a další parametry. Žáci následně provádí korekturu textu, neboť AI není dokonalá, často je nutné text ještě upravit. Kromě textu se žáci mohou zaměřit i na ilustrace. Zde využívají AI designera, který s nimi vytváří vizuální doprovod k jejich povídkám.

Účast v soutěži umožňuje žákům pracovat s moderními technologiemi a seznámit se s umělou inteligencí. Mají možnost vyjádřit svou fantazii a kreativitu v rámci literární tvorby. Spolupráce s AI jim umožňuje experimentovat s různými jazykovými prostředky a stylizací textu. Při psaní a čtení povídek se žáci setkávají s různými žánry a literárními postupy.

Tato soutěž je nejen o psaní, ale také o objevování nových možností, které moderní technologie nabízejí. A kdo ví, možná právě z-AI-mavé časy přinesou něco překvapivého… chystáme se totiž vytvořit sborník těchto povídek.

Děkuji všem žákům, kteří měli chuť se do soutěže zapojit, a přeji jim hodně štěstí v dalším tvůrčím procesu.

Mgr. Martina Kunetková