Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Deváťáci z Křižné natočili reportáž v rozhlase, vyprávěli příběh perzekvované rodiny Křižanů
12. březen 2024

Reportéry v Českém rozhlase Zlín se stali začátkem března žáci ZŠ Křižná díky projektu Post Bellum Příběhy našich sousedů. Sami si tak zkusili natočit reportáž, kterou před tím museli nahrát formou rozhovoru, a napsali k ní scénář. Věnovali se vzpomínkám Rebeky Bartůňkové z rodiny Křižanů, ta ve Valašském Meziříčí za minulého režimu přišla o pilu. Majitel pily Jan Křižan, dědeček pamětnice, byl po neúspěšném pokusu o emigraci v politickém procesu odsouzen a popraven.

Nahrávání v rozhlase předcházela cesta do Prahy, kde se žáci ZŠ Křižná setkali s Rebekou Bartůňkovou, dcerou scénáristy Jiřího Křižana. Nahráli s ní rozhovor v České televizi, kde pracuje jako producentka. „Museli jsme napsat scénář k reportáži, která ve spolupráci s Českým rozhlasem pomůže zdokumentovat Příběhy našich sousedů o lidech, kterým poznamenal život komunistický režim. Práce to byla náročná a poučná,“ uvedla spoluautorka scénáře k reportáži Markéta Korábečná, žákyně devátého ročníku ZŠ Křižná. Samotné nahrávání v rozhlase bylo pro žáky novou a cennou zkušeností. Prohlídka sídla Českého rozhlasu v bývalé Baťově vile tým z Křižné také zaujala. „Není jednoduché natočit vlastními silami reportáž bez chyb, srozumitelně a zajímavě. Užili jsme si to i s ukázkou práce rozhlasových profesionálů,“ uvedl Sebastian Tichánek z týmu Křižné.

Svou práci budou žáci ZŠ Křižná prezentovat na závěrečném setkání mladých účastníků projektu Post Bellum Příběhy našich sousedů 22. května v prostorách vsetínského zámku. Představí, jak postupně získávali informace a fakta, aby mohla vzniknout reportáž jako dokument pro příští generace.

Mgr. Aleš Linduška