Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Projekt „Ukradené děti” na naší škole
13. březen 2024

V rámci projektu „Ukradené děti” jsme na naší škole připravili výstavu v jídelně školy ve spolupráci s mezinárodní organizací Post Bellum. Na dvanácti informačních panelech měli žáci možnost prohlédnout si obrázky i přečíst si doplňující texty a dozvědět se více o osudech ukradených dětí v různých historických obdobích.

Výstava zahrnovala období 2. světové války, kdy mnoho dětí bylo odvlečeno z domovů, dobu totalitních režimů, které rodiny rozdělovaly, až po nedávné události během rusko-ukrajinské války. Výstava nezapomněla ani na aktuální téma dětí využívaných k terorismu. Každá tabule poskytovala unikátní pohled na osobní příběhy a kontexty, ve kterých se tyto tragédie odehrály.

Žáci měli jedinečnou příležitost věnovat se tomuto vážnému tématu nejen teoreticky, ale i prakticky. Během hodin se žáci aktivně zapojili do diskuzí, kde sdíleli své myšlenky a pocity ohledně osudů ukradených dětí. Díky moderním technologiím, jako jsou QR kódy, měli možnost vyhledávat informace přímo na internetu, což jim umožnilo prohloubit své znalosti a porozumění tématu. Všechny získané informace mohli žáci zaznamenávat do pracovních listů, které jim sloužily jako základ pro další práci. Žáci některých tříd psali slohové práce ve formě fiktivních dopisů ukradených dětí svým rodičům domů. Mladší žáci k lepšímu pochopení tématu četli ukázky z prózy Říkali mi Leni. Tyto aktivity pomohly žákům vcítit se do situace postižených rodin a pochopit hloubku jejich emocí.

Projekt „Ukradené děti” tak nebyl jen obyčejnou školní aktivitou, ale stal se cestou k empatii a přispěl k hlubšímu porozumění a reflexi tohoto tématu. Děkujeme organizaci Post Bellum za zapůjčení této cenné výstavy.

Mgr. Martina Kunetková