Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Po stopách Palackého došli z jeho rodiště až domů
10. duben 2024

Rodným dům Františka Palackého a osud „Otce národa“ z Hodslavic zajímal na začátku dubna třídu 7. B, která se vydala po stopách jednoho z nejvýznamnějších českých buditelů v rámci svého pěšího cyklu exkurzí za poznáním. Pěšky se vydali sedmáci z Křižné z rodiště Palackého až do Valašského Meziříčí, připomněli si tak, že se sám František jako nemajetný evangelík pro získání vzdělání dost nachodil.

V rodném domě Palackého v Hodslavicích zaujal žáky výklad pana faráře. „Žáci už před exkurzí zhlédli krátký dokument a řešili kvíz, výklad jim pomohl vžít se do dětství a dopívání nejvýznamnějšího valašského rodáka. Který absolvoval z Valašska pěšky náročné cesty až do Trenčína na Slovensku, kde později studoval také teologii. Evangelickým knězem se však nakonec nestal, což pomohlo naší historii,“ připomněl učitel českého jazyka Aleš Linduška.

Krásnou túru přes Hostašovice a Jehličnou až do Krhové a Valašského Meziříčí zpestřily žákům výhledy na památný Helštýn a i na město, které po Otci národa pojmenovalo hrdě své gymnázium. „Palacký si zaslouží své místo na tisícikoruně, měl velké nadání a vůli něčeho dosáhnout. Z chudého Valašska se dostal jako politik až do Vídně, a dokonce byl u založení Národního divadla,“ uvedl ve svém zamyšlení žák 7. B Tobiáš Pivovarčík. Závěr výpravy zpříjemnil žákům oběd v legendární hospůdce U Bundárů v Krhové, kam došli řádně unavení, ale spokojení.

žáci 7. B