Vědecká konference pro žáky na UTB ve Zlíně
28. květen 2024

V pátek 24. 5. 2024 v brzkých ranních hodinách jsme vyrazili autobusem do Zlína, kde jsme se zúčastnili vědecké konference jako přednášející.

Přednášeli Ondřej Tomeček a Václav Žitník s prezentací „První krůčky s AI v češtině“. "Zkusili jsme si vytvořit s pomocí AI povídku v češtině. Popisujeme, jak se nám s AI pracovalo, co jsme se naučili o AI. Jaké jsme využili prompty, postup vytváření promptů. Jak nám AI ulehčila práci? V čem jsme měli práce více? Co si myslíme o AI do budoucna?“ prozradil Ondřej Tomeček.

Odborná komise byla tématem nadšena. Velmi je zajímala úprava konečného výsledku - povídky.

Žákyně 6. C - Valentina Kunderová a Dumitrita Fomenco zvolily přírodovědné téma -„Antilopa modrá“. „Věnujeme vyhynulým zvířatům, ze kterých nás nejvíce zaujala antilopa modrá. V naši prezentaci popisujeme její vzhled, vlastnosti, způsob života, potravu. Také nás zaujal způsob vyhubení. Chceme tímto upozornit na chování člověka k přírodě,“ uvedla žákyně.

Odborná komise se shodla na tom, že o antilopě modré slyší poprvé. Debatovali jsme, jak zachránit ostatní antilopy a poučit se z předešlých chyb.

Eliška Hnilicová a Michal Zgažar se zaměřili na aktuální téma: „Jak může Fortnite ovlivnit malé děti“. „Hru Fortnite zná mnoho dětí a spolužáků. Taky ji hrajeme. Zamýšlíme se nad klady a zápory hry. Nejprve zmiňujeme kladné stránky, v čem nás obohatila. Také upozorňujeme na závislost na hře. Dlouhé hraní jakékoliv hry je dnes mezi námi obvyklé. Nabízíme řešení v podobě rodičovského zámku, stanovení hranic rodiči,“ uvedla Eliška Hnilicová.

Na konci příspěvku byla velká debata ohledně času stráveného u počítače, které jdou do mnoha hodin denně. Zde musí zasáhnout rodiče ve stanovení domluveného času nejlépe rodičovským zámkem. Uvědomujeme si všechny následky.

Ostatní prezentace z různých oblastí nás také zaujaly, byly pro nás inspirací. Doufejme, že nám elán vydrží a pojedeme i příští rok. Děkujeme nadačnímu fondu ZŠ Křižná za zaplacení dopravy.

Valentina Kunderová, Dumitrita Fomenco, Eliška Hnilicová, Michal Zgažar, Ondřej Tomeček a Václav Žitník