Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Po stopách Františka Palackého…žáci 8. tříd na cestě historií
10. červen 2024

V červnových dnech se žáci 8.A a 8.B vydali na vzrušující cestu časem, aby na vlastní kůži prozkoumali dědictví jedné z nejvýznamnějších postav české historie – Františka Palackého. Tento projekt, který kombinoval badatelskou práci ve třídě s terénním výzkumem, přivedl studenty až do Palackého rodných Hodslavic.

Příprava na tuto exkurzi byla stejně důležitá jako samotná návštěva. Žáci se ponořili do studia dokumentů a plnění úkolů, které jim pomohly lépe pochopit odkaz Františka Palackého a jeho význam pro české národní obrození. Exkurze začala návštěvou rodného domu Františka Palackého, kde studenti měli možnost vidět, kde tento významný historik a politik strávil svá mladá léta a kde se za jeho časů vyučovalo. Dále navštívili nejstarší dřevěný kostel na severní Moravě, zasvěcený sv. Ondřejovi, ale i novější evangelický kostel. Zde žáci pozorně naslouchali výkladu průvodce, který jim přiblížil nejen Palackého život, ale také rozdíly mezi katolickou a evangelickou bohoslužbou.

Procházka pokračovala k vyhlídkovým místům pojmenovaným po předmětech spojených s Palackého životem – Školní židle a Základní kameny. Tyto lokality nabídly nejen krásné výhledy, ale také příležitost k zamyšlení nad vlivem tohoto muže na českou historii. Studenti se také seznámili s turistickým projektem s názvem Stezka Českem procházející Hodslavicemi, které od sebe oddělují Podbeskydí a Moravskoslezské Beskydy. Den byl zakončen u pramene Zrzávky. Tato exkurze nebyla jen o poznávání historie, ale také o zážitcích, které studentům umožnily nahlédnout do doby českého národního obrození.

Celá exkurze byla příkladem toho, jak může být historie zábavná a interaktivní. I počasí bylo na naší straně, což celý den učinilo ještě příjemnějším. Tato cesta byla nejen vzdělávací, ale i inspirativní a ukázala, že stopami minulosti se můžeme vydat kdekoli a kdykoli.

Mgr. Martina Kunetková